Pereiti prie turinio

Betono paviršiaus įpjovų užpildo plyšimas

Įpjovos užpildo plyšimo priežastis aptariama labai dažnai ir beveik tiek pat dažnai klaidingai suprantama. Šioje techninėje apžvalgoje bus aptarta, kodėl įvyksta plyšimas, kaip sumažinti tai būsimuose projektuose ir kaip atstatyti jau įvykusį plyšimą.

Prieš pradedant aiškintis, svarbu suvokti pusiau tvirto įpjovos užpildo paskirtį ir kuom jis skiriasi nuo lankstaus siūlės sandariklio. Visų pirma, užpildo paskirtis yra apsaugoti įpjovos briaunas ir artimus įpjovos kraštams betono plokščių paviršius. Užpildo medžiaga turi būti pakankamai tvirta, kad amortizuotų krovinių, judančių per siūlę, spaudimą, bet tuo pat metu apsaugotų įpjovos briaunas nuo ardančio smūgio. Iš esmės neįmanoma, kad medžiaga būtų pakankamai tvirta, kad apsaugotų įpjovą, ir pakankamai elastinga, kad būtų galima neautralizuoti šoninį-skersinį plokščių judėjimą įpjovoje. Paprasčiau tariant, įpjovos užpildo plyšimas dažniausiai yra projektavimo ir statybos procese priimtų neteisingų sprendimų rezultatas, o ne užpildo medžiagos problema.

Betono judėjimas

Kai tik žalias betonas ima kietėti, plokštė susitraukia, nes perteklinė drėgmė išgaruoja per plokštės paviršių. Nemažai šio judesio įvyksta per pirmąsias 90 dienų betono kietėjimo. Vis dėlto reikšmingo judėjimo vis dar galima tikėtis pirmaisiais metais ir net vėliau. Į temperatūros pokyčius taip pat turi būti atsižvelgiama. Dėl šiltesnės temperatūros plokštė išsiplės ir įpjova susiaurės, o šaltesnėje temperatūroje plokštė susitraukia – įpjova išsiplėčia.

Plyšimo atvejai

Įpjovos užpildo plyšimas gali būti klasifikuojamas kaip perplyšimas arba atplyšimas. Taip pat galima pamatyti abu plyšimo atvejus toje pačioje įpjovoje. Kaip matote žemiau pateiktose nuotraukose, Perplyšimo atvejis įvyksta, kai įpjovos užpildas „suskyla“ per vidurį, bet neatplyšta nuo betoninių įpjovos briaunų. Atplyšimo atvejas įvyksta, kai įpjovos užpildas atplyšta nuo nuo vienos betoninės įpjovos briaunos pusės.

Užpildo perplyšimas

Užpildo atplyšimas

Kada užpildyti įpjovas

Pramonėje jau seniai įprasta laukti betono galutinio sukietėjimo, mažiausiai 28 paras ir tik po to užpildyti grindų įpjovas. Kaip jau buvo aptarta šioje apžvalgoje, betonas ir toliau patiria reikšmingą judėjimą per pirmąsias 90 dienų ir per likusius pirmuosius metus. Todėl idealiausia atidėti įpjovų užpildymą kuo ilgiau. Amerikos betono institutas sutinka su tuo. ACI Betoninių grindų ir plokščių konstrukcijos vadovo 11.10.1 skirsnyje teigiama: „Ankstyvesnis įpjovos užpildymas lems ateityje didesnius plyšimus ir pareikalaus daugiau esminių korekcijų, bet šis plyšimas nereiškia jog įpjovos užpildas suiro“.

Taip pat labai svarbu, kad prieš užpildant įpjovas, betono plokštė būtų aklimatizuota iki galutinės darbinės temperatūros. Užpildo plyšimas, susijęs su plokščių susitraukimu, tolesni papildomi kaštai ateityje užpildant atsirandančius plyšius, turėtų būti iš anksto aptarti prieš kiekvieną įpjovos užpildymo operaciją, kad būtų galima įvertinti grindų savininkų lūkesčius ir darbų priėmimą.

Užpildo įpjovoje remontas

Priklausomai nuo plyšimo tipo ir dydžio yra daug būdų tai pataisyti. Nedidelius (0,8mm ir mažesnius plyšius nebūtinai reikia taisyti, tačiau reikia prižiūrėti ar nėra įskilimų įpjovų briaunose ir užpildo plyšio didėjimo.

1 variantas atsiradusį plyšį reikia išvalyti naudojant suspausto oro pūtimą arba siurbimą. Užpildyti pasirinktu užpildo tipu (pvz. HT-PE85). Paprastai tai yra greičiausias ir lengviausias remontas. Tačiau dėl laiko ir užpildo paviršiaus susidėvėjimo naujasis siūlių užpildas gali visiškai neatitikti pirminio užpildo. Jei plyšimai yra siauri, užpildas gali būti šiek tiek pašildytas, kad sumažėtų klampumas ir leistų jam tekėti į labai siaurus plyšimus.

2 variantas yra išpjauti viršutinį įpjovos užpildo sluoksnį (6,5mm). Naudojant diskinį pjūklą su dulkių nusiurbimu ir užtikrinant, kad abiejose šoninėse betono briaunose neliktų seno užpildo. Tada užpildykite nauju užpildu (pvz. HT-PE85) ir nuskuskite kai sukietės. Susisiekite su mumis dėl įrangos ir pjovimo diskų rekomendacijos.